Co to jest QI?

tai qi, activity, body

Udostępnij

Co to jest QI?

QI to energia witalna. Jest to podstawowy składnik świata, energia która stale płynie i przekształca się. Qi może przybierać formę lekka – Yang która w ciele człowieka płynie w meridianach ( kanałach energetycznych) lub formę bardziej zagęszczoną – materialną – Yin

Jest kilka rodzajów Qi:

Yuan QI  (energia źródłowa)- qi źródłowe, energia przed urodzeniowa którą dostajemy od rodziców w chwili poczęcia. Przechowywana jest w Nerkach.

Gu QI  (energia pożywienia)- to energia którą dostarczamy z pożywienia. Jest ona wytwarzana przez żołądek i śledzionę i jest bardzo ważna w powstawaniu krwi. Pożywienie stanowi nasze główne źródło wytwarzania energii dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta.

Zhong QI  ( energia klatki piersiowej) to energia którą uzyskujemy z powietrza poprzez oddychanie ( płuca, skórę) dlatego tak ważne jest przebywanie i wdychanie czystego powietrza.

Energia Gu QI oraz Zhong Qi należy do energii odnawialnych a zatem takich które możemy czerpać z zewnątrz i stale uzupełniać poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia ( zdrowe zbalansowane pożywienie, oddychanie świeżym powietrzem oraz lekki ruch). Natomiast energia Yuan Qi jest nieodnawialna a zatem należy chronić ją jak naszego skarbu aby żyć jak najdłużej.

W dużym uproszczeniu ludzie zdrowi a zatem tacy którzy mają odpowiednią ilość swobodnie płynącej qi to ludzie weseli, spokojni lecz z energią do działania i życia. Natomiast niedobór qi będzie się przejawiał w słabości, apatią, zmęczeniem, cichym głosem, przygnębieniem, bladą twarzą itd.