Dietetyka wg. Medycyny Chińskiej
W Medycyny Chińskiej odżywianie jest bardzo ważnym narzędziem terapeutycznym pozwalającym leczyć wiele chorób. Podobnie niewłaściwe żywienie ma bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Ważna jest zarówno jakość produktów, a zatem żywność ekologiczna, dobrej jakości, nie przetworzona, bez chemii i konserwantów.
Podobnie jak dobór receptury ziołowej czy akupunktura odbywa biorąc pod uwagę stan zdrowia konkretnego pacjenta tak samo jeśli chodzi o wybór diety jest ona bardzo indywidualna.
Odżywianie powinno być dostosowane do dobowego rytmu narządów oraz pór roku. I tak zgodnie z zegarem narządów: śniadanie dobrze aby było obfite i jedzone w godzinach 7-9 rano gdyż jest to najlepszy czas energetyczny dla żołądka, obiady mogą być syte, natomiast kolacje w myśl zasady „ kolacje oddaj wrogowi” powinny być lekkostrawne ( polecane są np. zupy). Wieczorem nasz system trawienny jest najsłabszy ( zalecane jest nie jeść po 19) i duża część pokarmu nie zostaje stawiona tylko zalega i fermentuje przez noc. Konsekwencją jest kiepski sen oraz tworzenie się wilgoci i śluzu.
Podobnie jeśli chodzi o pory roku naturalnie służy nam inne jedzenie i na inne mamy potrawy mamy ochotę latem a na inne zimą. Wiosna to dobry czas na oczyszczanie i lekkie diety, natomiast takie diety nie będą nam służyły zimą. W lecie naturalnie jemy „ lżej” w zimie potrzebujemy więcej ogrzewających potraw. Dobrą zasadą jest spożywanie tego co przynosi nam ziemia na której żyjemy w danej porze roku.
Ważne jest aby posiłki nam smakowały i sprawiały radość. Spożywać należy w spokoju, długo przeżuwająć bez pośpiechu i stresu gdyż te blokują nasze qi żołądka i uniemożliwiają prawidłowe trawienie oraz przekształcanie pokarmu w potrzebne dla nas substancje odżywcze.
W dietetyce chińskiej bardzo ważna jest energetyka pożywienia którą można określić na podstawie natury termicznej, smaku, narządu który wzmacnia oraz kierunku ruchu.
Każda żywność ma swoją określoną naturę termiczną i tak np. wołowina jest ogrzewająca, chilli gorące, pistacja neutralna, sałata czy pieczarka ochładzająca itd. Za ta koncepcją idą bardzo konkretne zalecenia zdrowotne. Mówiąc bardzo ogólnie osoba która choruje z powodu nadmiernego zimna powinna unikać potraw ochładzających i odwrotnie człowiek z nadmiarowym gorącem będzie sobie szkodził jedząc pożywienie o termice gorącej.
Każda żywność jest przyporządkowana do jednej z 5 przemiany ( Drzewo- Ogień- Ziemia- Metal- Woda) dzięki czemu wiemy jak dzięki pożywieniu bogatemu w konkretne smaki ( kwaśny, ostry, słodki, gorzki, słony) możemy wzmacniać poszczególne narządy oraz ich funkcje.
W dietetyce chińskiej nie istnieje „ dobre i właściwe dla wszystkich odżywianie” a dobór żywienia powinien odbywać się indywidulanie mając obraz zaburzeń pacjenta.