Akupunktura

Akupunktura to jedna z głównych gałęzi Medycyny Chińskiej obok ziołolecznictwa oraz masażu Tuina.

Ideą akupunktury jest wpływanie na cały organizm dzięki czemu może ona leczyć bardzo dużo schorzeń ( zarówno dolegliwości bólowe, jak i regulować pracę narządów, układu krwionośnego, nerwowego oraz systemu hormonalnego).

Metoda polega na balansowaniu energii ( qi ) płynącej w meridianach.

Meridiany są to kanały energetyczne tworzące w naszym ciele siatkę powiązań przez którą przepływa energia. Na przebiegu meridianów znajdują się punkty akupunkturowe ( jest 365 punktów) które łączą powierzchnię ciała z narządami wewnętrznymi.

Według Medycyny Chińskiej choroba występuje tam gdzie qi z różnych przyczyn nie płynie prawidłowo a zatem równowaga Yin i Yang w ciele zostaje zakłócona . Ideą akupunktury jest przywrócenie prawidłowego krążenia QI w ciele. Owo płynięcie energii w ciele można porównać do płynącej wody w korycie rzeki która przepływa swobodnie i z odpowiednią siłą. Zablokowanie i nagromadzenie energii w jednym miejscu spowoduje jej niedobór w innym miejscu czego skutkiem będą różne dysfunkcje naszego organizmu.

Sama terapia polega na nakłuwaniu ciała w konkretnych punktach akupunkturowych które stanowią skupiska energii oraz poprzez odpowiednie techniki manipulacji stymulacje tych punktów w celu osiągnięcie zamierzonego efektu. Do tego zabiegu używa się bardzo cienkich igieł o średnicy 0,25- 0,30 ( porównywalna do grubości włosa) zatem zabieg zazwyczaj nie jest bolesny.

W podejściu którym stosuje pacjent podczas akupunktury doświadcza charakterystycznego wrażenia zwanego DE QI który może być odczuwane jako rozpieranie, prądzik, ciągnięcie.  Terapeuta odczuwa coś w rodzaju ciągnięcia igły.

Podczas nakłuwania igłę kieruje się w tak zwane „przestrzenie pomiędzy” a zatem w tkanki miękkie i nie dotykają one nerwów ani twardych struktur.

Leczenie akupunkturą to proces który odbywa się w czasie. Długość terapii zależy od indywidualnych problemów pacjenta.

Co leczy akupunktura?

Jak wspomniałam akupunkturą można leczyć większość schorzeń np.:
• dolegliwości bólowe
– bóle kręgosłupa, lumbago
– bóle kończyn (bóle barku, łokieć tenisisty bóle kończyn dolnych)
– bóle głowy

• problemy ginekologiczne :
– PMS
– bolesne miesiączki
– nadmierne/ skąpe krwawienia
– problemy z zajściem w ciąże

• Problemy z trawieniem
• Bezsenność
• Alergie
• Dolegliwości ze strony narządów
• Nadciśnienie
• Brak energii, ociężałość, apatie
• Wspomaga leczenie stanów depresyjnych oraz napięć emocjonalnych
• Zabiegi akupunktury mają bardzo dobre rezultaty u pacjentów poudarowych

Zabiegi akupunktury często łączę z mokosterapią.

Zabieg akupunktury

Zabieg akupunktury wykonywany jest na leżąco. Podczas zabiegu nakłuwam odpowiednio dobrane po diagnozie punkty akupunkturowe. Igły trzymane są w ciele zazwyczaj ok 18- 30 minut choć czasem stosuję inne metody wkłuwania i wyciągania igły. Podczas zabiegu czasem stosuję manipulacje w zależności od pożądanego efektu.

Do zabiegu używam cienkich igieł porównywalnych do grubości włosa zatem zabieg jest praktycznie bezbolesny. Odczuwane jest natomiast wrażenie zwane „ de qi” które występuję w czasie nakłuwanie i  może być rozpieraniem, ciągnięciem lub lekkim prądem.

Głębokość wkłucia igły zależy od lokalizacji konkretnego punktu akupunkturowego.

W czasie zabiegu wskazane jest leżenie w ciszy tak aby ciało i umysł było zrelaksowane.

Po zabiegu dobrze jest nie spieszyć się i podążać za tym co pojawi się w ciele. Czasami zwłaszcza po pierwszych zabiegach akupunktury występuje senność. Dobrze wtedy móc pozwolić sobie na drzemkę. Innym objawem może być przypływ energii i siły czy odczucie spokoju.

Przed zabiegiem akupunktury nie wolno być na czczo ( można wtedy zasłabnąć). Przeciwskazane jest picie kawy, palenie papierosów oraz picie alkoholu.

Często Zadawane Pytania

Zabieg akupunktury jest praktycznie bezbolesny ale po nakłuciu pacjent może odczuwać wrażenie rozpierania, ciągnięcia zwane DE QI. Jest ono pożądane.

Tak. Nie można być na czczo, po alkoholu. Nie wskazane jest palenie papierosów ani picie kawy przed zabiegiem

Jest to bardzo indywidualne i zależy od pacjenta. Częste jest uczucie spokoju, może wystąpić uczucie przypływu siły i większej ilości energii. Może pojawić się także senność zwłaszcza podczas pierwszych zabiegów.