Jesień w Medycynie Chińskiej

242355056_393062312217680_3444657029934952905_n

Udostępnij

Jesień to taka pora roku kiedy “ wszystko w przyrodzie osiąga pełnie dojrzałości. Ziarna dojrzewają i nadchodzi czas zbiorów. Energia nieba ochładza się podobnie jak pogoda. Zrywa się wiatr. Jest to punkt zwrotny, kiedy to co aktywne przeradza się w pasywne i faza YANG przechodzi w swoje przeciwieństwo – fazę YIN” (Niejing Suwen).

Jesień w Medycynie chińskiej to czas przemiany Metalu.

Przemianie Metalu przyporządkowane są narządy tj. Płuca oraz Jelito Grube. Oznacza to ze jesienią wykazują one największą aktywność i teraz szczególnie mogą być leczone z wielu chorób. Osłabione płuca będą natomiast skutkować częstym przeziębieniem i słabą odpornością, katarem, kaszlem etc.
Płuca są naszym głównym narządem oddechowym, zarządzają energią QI w ciele .
Oddychając – żyjemy. Głęboki , niezkłócony oddech daje odpowiednie natlenienie każdej komórki ciała a co za tym idzie witalność. Płuca dostarczają qi do krwi co utrzymuje zdrowy krwioobieg.

Jesień to bardzo doby czas aby zadbać o Płuca stosując ćwiczenia oddechowe np. Qi kung i spacery po lesie oraz odpowiednią dietę, zabiegi akupuktury.
Emocją związaną z Płucami jest Smutek. Dlatego o tej porze roku często towarzyszy nam uczucie nostalgii i przemijania. Nieharmonijna energia Płuc może się przejawiać obniżonym nastrojem lub depresją.
Narządem sparowanym z Płucami w przemianie Metalu jest Jelito Grube. Funkcją Jelita Grubego jest transport pokarmów i płynów, ponowne rozdzielanie oraz wydalanie nieczystości.

W korelacji z Płucami Jelito Grube przechwytuje energie Qi zsyłaną z Płuc. Osłabiona funkcja zsyłająca Płuc będzie powodować zbyt mało energii a co za tym idzie zaparcia oraz inne problemy z wypróżnianiem.

Na poziomie mentalnym Jelito Grube związane jest z pozbywaniem się uczucia urazy i krzywd. Dlatego często przy osłabionej pracy jelita nie umiemy czegoś “puścić”.
Jesień to czas kiedy nasz organizm podobnie jak cała przyroda przygotowuje się do Zimy. Jest to czas “ ześrodkowania Ducha i poskromienia żądz (…)”
Mój nauczyciel mawiał “Jeśli nie wiesz jak żyć to obserwuj przyrodę dookoła”
Jesienią przyroda zwalnia, dzień robi się krótszy, pogoda często chłodna i deszczowa. Dobrze jest trochę zwolnić tempo życia, chodzić spać wcześnie i wstawać o wschodzie słońca, dzień zaczynać od ćwiczeń oddechowych i spaceru.

Odżywianie Jesienią

Choć odżywianie jest sprawą indywidualną i zależy od konstytucji człowieka oraz jego dysfunkcji to są pewne ogólne zasady które możemy przyjąć wg Medycyny Chińskiej.
Jedna z nich jest jedzenie zgodnie z porami roku a zatem zgodnie z tym co Natura nam daje na naszej Ziemi o danej porze roku ( w przeciwieństwie do tego ze w sklepach możemy kupić wszystko i często to samo pożywienie jedzone o innch porach roku może nas wzmacniać lub osłabiać)
Drugą to ze im zimniej na zewnątrz tym bardziej potrzebujemy ogrzewać nasze ciała od środka a zatem jeść ciepłe termicznie pokarmy.
Sposób odżywiania jesienią w stosunku do lata zmienia się w stronę coraz cieplejszego. Dobrze jest teraz ograniczyć surowe warzywa oraz owoce które mają z reguły naturę wychładzającą. Jeść na ciepło np. rózne kasze, owsianki, warzywa które teraz są dostępne( tj: dynie, bulwy, ziemniaki, marchewki, pietruszki, seler, kiszonki, cebule, por) orzechy, owoce na ciepłotj. gruszki lub jabłka, potrawy mięsne. Do gotowania dobrze używać ciepłych przyprawy tj. cynamon, kardamon, pieprz, świeży imbir.
Prawidłowe zadbanie o swoje zdrowie jesienią przyniesie nam owoce w zimie w postaci dobrej energii i zdrowia 😊

Zapraszam na zabiegi akupunktury, indywidulane porady żywieniowe, moksybucje w Krakowie.